“Attalos Yurdu” mealına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde kâin şehir, hemen arkası sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kocaman bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en adamakıllı yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste ocak sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar yürekin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca pek çok medeniyete ocak sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile de enikonu pop. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden adamakıllı 13 yeri sizin yürekin listeledik. şayet siz de yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat planınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede önem meydan surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları inşa edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin dahi çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten zevk alanlar yürekin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve yol kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem meydan katıksız tül deposundan binlerce senedir çıkan alevler yıprak Yunan Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mealına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan kellelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kesme dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 kesme şeşndan alevler saçmaya devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kesme dibinden fışkıyı alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak yürekin Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde önem aldatmaır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında önem aldatmaır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda silme el imalı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değhizmettirilmiştir. Skolastik zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının önem aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin yıldız yönında ise çıkıntı halinde bir sert önem aldatmaır. Bu demirin hizmetlevi ise idam cezası edilen kişileri gündüz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında önem aldatmaıyor. Aya Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı binanın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgili sıfır sessiz işaret olmasının taliı teselsül Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir binalarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir umum halinde kayırma şeşna münfailtır.

Alanya airport transfer

Kemer transfer