Hava durumu ölçümleri, alelumum meteoroloji istasyonları aracılığıyla meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar süratı ve veçheü, nem nicelikı, hava yuvarı basıncı, yağış misilı ve türü kadar çeşitli hava koşullarını ölçmek muhtevain kullanılır.

Hava durumu ölçümleri alelumum manuel yahut otomatik yöntemlerle örgülır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri aracılığıyla meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, alelumum radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine nazaran hararet, nem ve rüzgar süratı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve muayyen aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler daha az maliyetli ve daha fıldırdır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve abuhava değişikliği çallıkışmaları kadar biryoğun alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, saf kıran ikazları ve vesair meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı evet.

Meteoroloji, hava ve abuhava vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kadar konularla ilgilenen bir bilgi dalıdır. Bu alanda çalışma gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Biryoğun ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal defans bakanlıkları yahut çmerhale bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, peyk verilerine ve vesair kaynaklara erişim katkısızlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel kasılmau aracılığıyla teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü kılmak, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını peylemek ve abuhava değişikliği ile dayalı tetkikatı özendirme kılmak kadar görevleri yerine getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu