Hava durumu ölçümleri, çoğunlukla hava bilgisi istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar çabuklukı ve yanü, nem tartıı, hava yuvarı edisyonncı, evetğış rakamı ve türü kabilinden çeşitli hava koşullarını ölçmek yürekin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoğunlukla manuel yahut otomatik yöntemlerle binalır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoğunlukla radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine için sıcaklık, nem ve rüzgar çabuklukı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve belli aralıklarla hava koşullarını ölçefrat. Bu ölçümler elan az maliyetli ve elan şiddetlidır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve iklim değişikliği çtuzakışmaları kabilinden biriyi alanda kullanılır. Bu ölçümler, günce hava tahminleri, saf kıran ikazları ve gayrı meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı olur.

Hava bilgisi, hava ve iklim olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabilinden konularla ilgilenen bir bilgi dalıdır. Bu alanda çalışkanlık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Biriyi ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal müdafaaname bakanlıkları yahut çbasamak bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, peyk verilerine ve gayrı kaynaklara muvasala sağlamlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve gayrı meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel yapıu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine eylemek, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını elde etmek ve iklim değişikliği ile müntesip araştırmaları teşvik eylemek kabilinden görevleri yerine getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu