Chat, Türkçesiyle “Hasbihâl” medlulına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım konusunda sergilediği performanstan sonra internetin sadece veri aktarımı karınin bileğil, aynı zamanda sefa karınin bile kullanılabileceği bile düşünüldü. Bunun sonucunda da internet üzerinden insanların bir müstear ad kullanarak (nickname) sohbet edip eğlenebileceği hem internet siteleri hem bile çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, internet üzerinde hiç tanılamamadığınız herhangi biriyle binalabildiği üzere hatta tanılamadığınız kişilerle bile özel programlar veya web siteleri yoluyla binalabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız veya tanılamamadığınız kişilerle internet üzerinden tanışma ve sohbet ika için kurulmuş internet siteleridir. Bu internet siteleri umumiyetle programlama dilleri kullanılarak veya apiko scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Temelı chat sitelerine giriş davranmak karınin sadece nickname (müstear isim) geçirmek kifayetli olurken kimilarındaysa sohbete esaslamadan önce behemehâl üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün internet kullanıcıları ortada popüler olan Mynet ve ZurnaNet üzere siteler chat sitelerine esaslıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları rağmenızdaki internet kullanıcılarıyla yetişek boşluk didarünü kullanarak sadece kırlı, kırlı ve tayflü, sesli ve tayflü üzere tercihe bentlı olarak sohbet etmenize yardımcı olan yazılımlardır. Chat programlarının şimdiye derece kullanılmış en popüler olanı kısa müddet önce Windows aracılığıyla sonlandırılan MSN Messenger adlı usa vurma mesajlaşma yazılımıdır. Bir öteki popüler chat yetişek olan ve internetin söylence yazılımlarından akseptans edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet